Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

22.09.2015

Tablice reklamowe i ich „trwałe związanie z gruntem”

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share
"

W toku postępowań podatkowych dotyczących podatków i opłat lokalnych profesjonalna pomoc prawna potrzebna jest nie tylko podatnikom, ale i organom podatkowym.

"

Dowiedz się więcej:

Podatki i opłaty lokalne

To, że określony obiekt budowlany można przestawić nie oznacza, że dla celów podatku od nieruchomości nie jest on trwale związany z gruntem. Taką tezę postawił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27.05.2015 (II FSK 1246/14).

Komentowany wyrok zapadł w stanie faktycznym, w którym organ podatkowy określił spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości m.in. z tytułu posiadanych tablic reklamowych określonego rodzaju tj. tablic wmurowanych, przykręcanych oraz tablic ulokowanych na podstawach. Organ podatkowy, uzasadniając wydane rozstrzygnięcie wskazał, że w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych wolnostojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe stanowią budowlę, a zatem spółka powinna je zadeklarować i uiścić z tytułu ich posiadania zobowiązanie w należytej wysokości.

Spółka, nie zgadzając się ze stanowiskiem organu wskazała, że dwie z trzech kategorii tablic, których jest właścicielem, nie są trwale związane z gruntem. Wobec powyższego, w ocenie spółki tablice te (tablice przykręcane oraz tablice na podstawach) nie stanowią budowli w rozumienie przepisów o podatkach i opłatach lokalnych, a zatem nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W skardze spółka wskazała, że o trwałym związaniu tablicy reklamowej z gruntem decyduje spełnienie łącznie dwóch przesłanek. Po pierwsze połączenie musi być trwałe w sensie fizycznym tzn. dokonane w taki sposób, aby odłączenie tablicy od gruntu nie mogło zostać dokonane bez zniszczenia lub uszkodzenia tablicy. Po drugie, połączenie musi mieć charakter trwały również w sensie czasowym tzn. musi być dokonywane na stałe, a nie tymczasowo.

Wojewódzki sąd administracyjny, rozpoznając skargę spółki, podzielił stanowisko organu, w efekcie czego spółka wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Analizując problem opodatkowania wolnostojących urządzeń reklamowych NSA wskazał, że w pierwszej kolejności w sprawie konieczna jest ocena pojęcia tymczasowego obiektu budowlanego, na które m.in. powoływała się skarżąca spółka. Przywołując dotychczasowy dorobek orzeczniczy NSA wskazał, że tymczasowy obiekt budowlany, może stanowić budowlę definiowaną przez przepisy o podatkach i opłatach lokalnych (a zatem obiekt mogący podlegać opodatkowaniu) pod warunkiem, że jest budowlą wprost wskazaną przez przepisy prawa budowlanego, stanowiącą całość techniczno-użytkową. O ile taka budowla związana jest z działalnością gospodarczą podatnika, podlega ona opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

 

Przepisy prawa budowlanego wprost wskazują, że wolnostojące urządzenia reklamowe stanowią budowle, jeżeli są trwale związane z gruntem. NSA wskazał, że cecha trwałego związania z gruntem sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie, czy przemieszczenie na inne miejsce. O tym, czy dane urządzenie reklamowe jest trwale związane z gruntem, nie może świadczyć w ocenie sądu technologia wykonania fundamentu, czy też możliwości techniczne przeniesienia nośnika reklamowego w inne miejsce.

Zdaniem NSA decydujące znaczenie w sprawie ma ustalenie przez organ, że wielkość wszystkich urządzeń (tablic reklamowych), ich konstrukcja, przeznaczenie, a także względy bezpieczeństwa wymagają trwałego związania z gruntem. NSA wskazał, że konstrukcja nośnika reklamowego (tablic reklamowych), która ma uniemożliwiać łatwe przesunięcie tablicy, przeniesienie jej w inne miejsce, czy zniszczenie przy silnych podmuchach wiatru, musi być w odpowiedni techniczny sposób trwale związana z gruntem, co nadaje jej cech budowli. Stąd też w ocenie NSA nie ulega wątpliwości, że tablice reklamowe znajdujące się w posiadaniu spółki, stanowią konstrukcje przestrzenną stanowiącą budowlaną i techniczno-użytkową całość, odpowiadającą cechom budowli. Wobec powyższego w sprawie organ podatkowy słusznie uznał, że tablice reklamowe, jako budowle (wolnostojące urządzenia reklamowe trwale związane z gruntem) powinny zostać przez spółkę opodatkowane podatkiem od nieruchomości.

___________________________________________________________________________
Szukasz pomocy prawnej w opisanym przez nas zakresie?
Sprawdź naszą PROPOZYCJĘ.

"

W toku postępowań podatkowych dotyczących podatków i opłat lokalnych profesjonalna pomoc prawna potrzebna jest nie tylko podatnikom, ale i organom podatkowym.

"

Dowiedz się więcej:

Podatki i opłaty lokalne
DZIAŁY:
Podatki

Autor artykułu

Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

  • Brak nadchodzących wydarzeń
Więcej wydarzeń
"

W toku postępowań podatkowych dotyczących podatków i opłat lokalnych profesjonalna pomoc prawna potrzebna jest nie tylko podatnikom, ale i organom podatkowym.

"

Dowiedz się więcej:

Podatki i opłaty lokalne