Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

20.06.2017

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność - co nowego?

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share
"

Właściwa organizacja przestrzeni i racjonalne wykorzystanie lokalnych zasobów nieruchomości stanowi klucz do rozwoju każdej gminy.

"

Dowiedz się więcej:

Gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w dalszym ciągu trwają prace nad projektem ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym w udziały we własności gruntów. Swoje uwagi zgłaszają m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Aktualny projekt

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji, najbardziej aktualnym projektem ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów, jest projekt z dnia 7 listopada 2016 roku [dalej także: „projekt z dnia 7 listopada 2016 roku”].

Projekt ten zakłada „władcze, ustawowe przekształcenie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntu na rzecz właścicieli lokali położonych w tych budynkach”.[1] Regulacjami mają zostać objęte jednak nie tylko grunty, na których cel mieszkaniowy jest przeważający, czyli grunty zabudowane budynkami, w których lokale mieszkalne stanowią co najmniej połowę wszystkich lokali.

Prace nad projektem

Jak wskazują pracownicy Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury, prace nad projektem w dalszym ciągu trwają, zostanie on też jeszcze prawdopodobnie zmieniony. Wątpliwości wyrażają w szczególności przedstawiciele samorządu terytorialnego. Dotyczą one m.in. tego, jaki zakres ma przybrać przekształcenie.

Dla przykładu, w projekcie z dnia 7 listopada 2016 roku nie ma mowy, aby ustawa objęła zakresem swojego zastosowania również właścicieli domów jednorodzinnych. Jednakże, pomysł taki jest poważnie rozważany, jako możliwy do wprowadzenia.

Kwestią najbardziej istotną jest jednak odpłatność za przekształcenie.

Projekt z dnia 7 listopada 2016 roku przewiduje, że w przypadku przekształcenia udziału w użytkowaniu wieczystym związanego z lokalem mieszkalnym, opłatę wnosi się przez okres 20 lat liczony od dnia wejścia w życie ustawy. Oznacza to (przy założeniu, że wysokość opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej oddanej na cele mieszkaniowe, wynosi 1% ceny nieruchomości), że opłata przekształceniowa w stosunku do takiego udziału będzie wynosiła łącznie 20% ceny nieruchomości (w przypadku jednorazowej zapłaty całości opłaty za przekształcenie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, użytkownikom wieczystym będzie przysługiwała ustawowa bonifikata w wysokości 50%). Powyższy okres jest aktualny również w przypadku przekształcenia udziału związanego z miejscem postojowym lub garażem. W przypadku zaś przekształcenia udziału związanego z własnością lokalu innego niż mieszkalnego, opłata przekształceniowa ma być, zgodnie z projektem z dnia 7 listopada 2016 roku, wnoszona przez 33 lata.

Projektowane rozwiązania są w dalszym ciągu konsultowane m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego i nie sposób na obecnym etapie przewidzieć, jaką formę ostatecznie przyjmą.

Jak wskazują przedstawiciele Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury nie sposób też nawet w przybliżeniu wskazać, kiedy prace nad projektem ustawy się zakończą. Wyznaczony wstępnie, kolejny termin wejścia w życie ustawy (tj. dzień 1 lipca 2017 roku), wydaje się wątpliwy. Tym niemniej, pracownicy Ministerstwa podkreślają, że zależy im, żeby ustawa została uchwalona możliwie szybko.


[1] pismo Ministra Infrastruktury i Budownictwa do Stałego Komitetu Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2016 roku.

"

Właściwa organizacja przestrzeni i racjonalne wykorzystanie lokalnych zasobów nieruchomości stanowi klucz do rozwoju każdej gminy.

"

Dowiedz się więcej:

Gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne
DZIAŁY:
Nieruchomości

Autor artykułu

Wojciech Gwóźdź

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki nieruchomościami

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

  • Brak nadchodzących wydarzeń
Więcej wydarzeń
"

Właściwa organizacja przestrzeni i racjonalne wykorzystanie lokalnych zasobów nieruchomości stanowi klucz do rozwoju każdej gminy.

"

Dowiedz się więcej:

Gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne