17.06.2016


Nowa ustawa o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi

KATEGORIA: Przepisy

Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi - który trafił do Sejmu 6 czerwca 2016 r. - ma na celu implementację do polskiego prawa dyrektywy koncesyjnej.

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usług[i] [dalej również: „projekt ustawy”], służący wdrożeniu do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji [dalej również: „dyrektywa koncesyjna”][ii].

Dyrektywa koncesyjna wprowadza charakterystyczne dla umów koncesji uproszczenia w stosunku do dyrektyw dotyczących zamówień publicznych. Celem uchwalenia dyrektywy koncesyjnej było ograniczenie niepewności prawnej przy udzielaniu koncesji oraz sprzyjanie publicznym i prywatnym inwestycjom w infrastrukturę i usługi strategiczne, przy zapewnieniu najlepszego stosunku jakości do ceny, w tym ułatwienie realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Ze względu na nową regulację unijną oraz z uwagi na wynikającą z dyrektywy koncesyjnej skalę zmian w stosunku do dotychczasowych przepisów krajowych regulujących udzielanie koncesji na roboty budowlane i usługi za konieczne uznano opracowanie projektu nowej ustawy o koncesjach zamiast dokonywania nowelizacji obowiązującej obecnie ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi.[iii]

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, ma ona wdrażać do prawa krajowego w szczególności poniżej wymienione kwestie.


[i] Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi - dostępny na stronie internetowej Sejmu RP: http://www.sejm.gov.pl (druk nr 612).

[ii] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji (Dz.U.UE.L.2014.94.1).

[iii] Ustawa dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Tekst jednolity: Dz.U. z 2015 r. poz. 113). 



Autor:
Michał Prętnicki

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie zamówień publicznych i partnerstwie publiczno-prywatnym oraz negocjacjach i opracowywaniu kontraktów.


TAGI: Przetargi,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu